UEFA Europa League group stage standings, results, schedule, and fixtures for 2023/24

The 2023/24 Europa League group stage kicked off another eye-catching chapter in a major UEFA club tournament.

The competition includes some big names with three Premier League sides all progressing from the group stage in impressive style.

Liverpool’s fifth place Premier League finish saw Jurgen Klopp’s side slip out of the Champions League reckoning, as Brighton & Hove Albion qualified for Europe for the first time in their history, and West Ham’s UEFA Europa Conference League title saw them elevated to the Europa League.

The Sporting News will be updating the 2023/24 Europa League tables and results live after each matchday with the group stages completed on December 14.

MORE: All you need to know about the Europa League knockout-stage draw

Europa League tables, fixtures in 2023/24

Each group winner will qualify automatically for the Round of 16 knockout stage, with the eight second place teams facing a direct playoff against one the eight teams dropping down from the Champions League, to seal a knockout spot.

Teams will receive three points for a win, one for a draw, and none for a loss. In cases where teams finish even on points, a list of predetermined group-stage tiebreakers that the Champions League also follows, will be used as per the official tournament rules which start with points, goal difference, and then goals scored in matches played between teams who are tied.

Group A table

Team PTS GP W L D GF GA GD
1. West Ham 15 6 5 1 0 10 4 +6
2. SC Freiburg 12 6 4 2 0 17 7 +10
3. Olympiacos 7 6 2 3 1 11 14 -3
4. TSC 1 6 0 5 1 6 19 -13

Group A schedule and results

Date Match
Thu, Sept. 21 West Ham 3-1 TSC
Thu, Sept. 21 Olympiacos 2-3 SC Freiburg
Thu, Oct. 5 SC Freiburg 1-2 West Ham
Thu, Oct. 5 TSC 2-2 Olympiacos
Thu, Oct. 26 Olympiacos 2-1 West Ham
Thu, Oct. 26 TSC 1-3 Freiburg
Thu, Nov. 9 SC Freiburg 5-0 TSC
Thu, Nov. 9 West Ham 1-0 Olympiacos
Thu, Nov. 30 SC Freiburg 5-0 Olympiacos
Thu, Nov. 30 TSC 0-1 West Ham
Thu, Dec. 14 West Ham 2-0 SC Freiburg
Thu, Dec. 14 Olympiacos 5-2 TSC

Group B table

Team PTS GP W L D GF GA GD
1. Brighton 13 6 4 1 1 10 5 +5
2. Marseille 11 6 3 1 2 14 10 +4
3. Ajax 5 6 1 3 2 10 13 -3
4. AEK 4 6 1 4 1 6 12 -6

Group B schedule and results

Date Match
Thu, Sept. 21 Ajax 3-3 Marseille
Thu, Sept. 21 Brighton 2-3 AEK Athens
Thu, Oct. 5 Marseille 2-2 Brighton
Thu, Oct. 5 AEK Athens 1-1 Ajax
Thu, Oct. 26 Marseille 3-1 AEK Athens
Thu, Oct. 26 Brighton 2-0 Ajax
Thu, Nov. 9 Ajax 0-2 Brighton
Thu, Nov. 9 AEK Athens 0-2 Marseille
Thu, Nov. 30 AEK Athens 0-1 Brighton
Thu, Nov. 30 Marseille 4-3 Ajax
Thu, Dec. 14 Ajax 3-1 AEK Athens
Thu, Dec. 14 Brighton 1-0 Marseille

Group C table

Team PTS GP W L D GF GA GD
1. Rangers 11 6 3 1 2 8 6 +2
2. Sparta Prague 10 6 3 2 1 9 7 +2
3. Real Betis 9 6 3 3 0 9 7 +2
4. Aris Limassol 4 6 1 4 1 7 13 -6

Group C schedule and results

Date Match
Thu, Sept. 21 Sparta Prague 3-2 Aris Limassol
Thu, Sept. 21 Rangers 1-0 Real Betis
Thu, Oct. 5 Real Betis 2-1 Sparta Prague
Thu, Oct. 5 Aris Limassol 2-1 Rangers
Thu, Oct. 26 Sparta Prague 0-0 Rangers
Thu, Oct. 26 Aris Limassol 0-1 Real Betis
Thu, Nov. 9 Real Betis 4-1 Aris Limassol
Thu, Nov. 9 Rangers 2-1 Sparta Prague
Thu, Nov. 30 Sparta Prague 1-0 Real Betis
Thu, Nov. 30 Rangers 1-1 Aris Limassol
Thu, Dec. 14 Real Betis 2-3 Rangers
Thu, Dec. 14 Aris Limassol 1-3 Sparta Prague

Group D table

Team PTS GP W L D GF GA GD
1. Atalanta 14 6 4 0 2 12 4 +8
2. Sporting CP 11 6 3 1 2 10 6 +4
3. Sturm Graz 4 6 1 4 1 4 9 -5
4. Rakow Czestochowa 4 6 1 4 1 3 10 -7

Group D schedule and results

Date Match
Thu, Sept. 21 Atalanta 2-0 Rakow Czestochowa
Thu, Sept. 21 Sturm Graz 1-2 Sporting CP
Thu, Oct. 5 Sporting CP 1-2 Atalanta
Thu, Oct. 5 Rakow Czestochowa 0-1 Sturm Graz
Thu, Oct. 26 Sturm Graz 2-2 Atalanta
Thu, Oct. 26 Rakow Czestochowa 1-1 Sporting CP
Thu, Nov. 9 Atalanta 1-0 Sturm Graz
Thu, Nov. 9 Sporting CP 2-1 Rakow Czestochowa
Thu, Nov. 30 Atalanta 1-1 Sporting CP
Thu, Nov. 30 Sturm Graz 0-1 Rakow Czestochowa
Thu, Dec. 14 Sporting CP 3-0 Sturm Graz
Thu, Dec. 14 Rakow Czestochowa 0-4 Atalanta

Group E table

Team PTS GP W L D GF GA GD
1. Liverpool 12 6 4 2 0 17 7 +10
2. Toulouse 11 6 3 1 2 8 9 -1
3. Union Saint-Gilloise 8 6 2 2 2 5 8 -3
4. LASK 3 6 1 5 0 6 12 -6

Group E schedule and results

Date Match
Thu, Sept. 21 Union Saint-Gilloise 1-1 Toulouse
Thu, Sept. 21 LASK 1-3 Liverpool
Thu, Oct. 5 Liverpool 2-0 Union Saint-Gilloise
Thu, Oct. 5 Toulouse 1-0 LASK
Thu, Oct. 26 Union Saint-Gilloise 2-1 LASK
Thu, Oct. 26 Liverpool 5-1 Toulouse
Thu, Nov. 9 LASK 3-0 Union Saint-Gilloise
Thu, Nov. 9 Toulouse 3-2 Liverpool
Thu, Nov. 30 Liverpool 4-0 LASK
Thu, Nov. 30 Toulouse 0-0 Union Saint-Gilloise
Thu, Dec. 14 Union Saint-Gilloise 2-1 Liverpool
Thu, Dec. 14 LASK 1-2 Toulouse

Group F table

Team PTS GP W L D GF GA GD
1. Villarreal 13 6 4 1 1 9 7 +2
2. Rennes 12 6 4 2 0 13 6 +7
3. Maccabi Haifa 5 6 1 3 2 3 9 -6
4. Panathinaikos 4 6 1 4 1 7 10 -3

Group F schedule

Date Match
Thu, Sept. 21 Rennes 3-0 Maccabi Haifa
Thu, Sept. 21 Panathinaikos 2-0 Villarreal
Thu, Oct. 5 Villarreal 1-0 Rennes
Thu, Oct. 5 Maccabi Haifa 0-0 Panathinaikos
Thu, Oct. 26 Villarreal PSP Maccabi Haifa
Thu, Oct. 26 Panathinaikos 1-2 Rennes
Thu, Nov. 9 Rennes 3-1 Panathinaikos
Wed, Dec. 6* Maccabi Haifa 0-0 Villarreal
Thu, Nov. 30 Maccabi Haifa 0-3 Rennes
Thu, Nov. 30 Villarreal 3-2 Panathinaikos
Thu, Dec. 14 Rennes 2-3 Villarreal
Thu, Dec. 14 Panathinaikos 1-2 Maccabi Haifa

* Rescheduled fixture


Group G table

Team PTS GP W L D GF GA GD
1. Slavia Prague 15 6 5 1 0 17 4 +13
2. Roma 13 6 4 1 1 12 4 +8
3. Servette 5 6 1 3 2 4 13 -9
4. Sheriff Tiraspol 1 6 0 5 1 5 17 -12

Group G schedule

Date Match
Thu, Sept. 21 Servette 0-2 Slavia Prague
Thu, Sept. 21 Sheriff Tiraspol 1-2 Roma
Thu, Oct. 5 Roma 4-0 Servette
Thu, Oct. 5 Slavia Prague 6-0 Sheriff Tiraspol
Thu, Oct. 26 Roma 2-0 Slavia Prague
Thu, Oct. 26 Sheriff Tiraspol 1-1 Servette
Thu, Nov. 9 Servette 2-1 Sheriff Tiraspol
Thu, Nov. 9 Slavia Prague 2-0 Roma
Thu, Nov. 30 Servette 1-1 Roma
Thu, Nov. 30 Sheriff Tiraspol 2-3 Slavia Prague
Thu, Dec. 14 Roma 3-0 Sheriff Tiraspol
Thu, Dec. 14 Slavia Prague 4-0 Servette

Group H table

Team PTS GP W L D GF GA GD
1. Bayer Leverkusen 18 6 6 0 0 19 3 +16
2. Qarabag 10 6 3 2 1 7 9 -2
3. Molde 7 6 2 3 1 12 12 0
4. BK Hacken 0 6 0 6 0 3 17 -14

Group H schedule

Date Match
Thu, Sept. 21 Bayer Leverkusen 4-0 BK Hacken
Thu, Sept. 21 Qarabag 1-0 Molde
Thu, Oct. 5 Molde 1-2 Bayer Leverkusen
Thu, Oct. 5 BK Hacken 0-1 Qarabag
Thu, Oct. 26 Molde 5-1 BK Hacken
Thu, Oct. 26 Bayer Leverkusen 5-1 Qarabag
Thu, Nov. 9 Qarabag 0-1 Bayer Leverkusen
Thu, Nov. 9 BK Hacken 1-3 Molde
Thu, Nov. 30 Molde 2-2 Qarabag
Thu, Nov. 30 BK Hacken 0-2 Bayer Leverkusen
Thu, Dec. 14 Bayer Leverkusen 5-1 Molde
Thu, Dec. 14 Qarabag 2-1 BK Hacken

How to watch Europa League around the world

  TV channel Streaming
Australia  — Stan Sport
Canada  — DAZN
Hong Kong beIN Sports beIN Sports Connect
India Sony TEN Sony LIV
Malaysia beIN Sports beIN Sports Connect
New Zealand  — beIN Sports Connect
Singapore beIN Sports beIN Sports Connect
UK TNT Sports TNT Sports, Discovery+
USA Univision Paramount+,

UK: Matches are broadcast on TNT Sports and streamed on their site and app platforms plus additional options via discovery+.

USA: Matches are available to stream on Paramount+ (English) and Univision (Spanish) channels.

Canada: Every Europa League game streams live on DAZN.

Australia: Every match of the UEFA Champions League, UEFA Europa League and UEFA Europa Conference League streams on Stan Sport ad-free, live and on demand on Stan Sport.

Share with your friends!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Get The Latest Sports News
Straight to your inbox

Subscribe to our mailing list and get interesting stuff and updates to your email inbox.

Thank you for subscribing.

Something went wrong.